STORITVE / ENDODONTIJA
Zob je živ organ, zato malo o anatomiji zoba. Zob je sestavljen iz:
zgornje čvrste plasti SKLENINE, ki je neoživčena,
spodnje trde plasti DENTINA, v katero se vraščajo živčni končiči in je zato občutljiva,
osrednje plasti ali PULPE, ki je sestavljena iz žil, živcev, veziva in zob povezuje z ostalim telesom.
Zgodi se, da zobna gniloba ali karies predre prvi dve plasti in doseže jedro zoba. Bakterije, kipovzročajo karies, vdrejo v pulpo. Takrat pride do pulpitisa ali vnetja zobne pulpe. To je izredno bolečdogodek, pravijo, da spada med tri najhujše bolečine. Potrebno je zdraviti zob ali nareditiendodontijo.
Znaki, ki jih zazna bolnik, se razlikujejo glede na to, kako globoko v zobno strukturo so prišle bakterije. Če so bakterije prišle do dentina in samo dražile zobno pulpo, prihaja do preprostega povečanja temperaturne občutljivosti. Pacient zaznava bolečino ob temperaturnih razlikah.
V primeru, da so bakterije prišle do pulpe, prihaja do hudih spontanih bolečin (pulpitis).
Kjer se je okužba razširila tudi na bližnja tkiva, neposredno pod zobom, se pojavi bolečina pri žvečenju. Zob je takrat že “mrtev”, to pomeni, da je zobna pulpa odmrla. Takrat lahko pride do otekanja tkiva ob vnetem zobu.
Včasih se pravzaprav pacient sploh ne zaveda okužbe na zobu, saj je brez simptomov. Edini znak je
viden na rentgenskem posnetku pri rutinskem pregledu zobozdravnika ali, če zob nepričakovano
potemni.
Zob je velikokrat že izvorno v slabem stanju. Bakterije, ki povzročajo karies, so tako zmehčale sklenino in dentin, da precej zobne krone manjka. Takrat moramo odstraniti ves poškodovani del zoba, pri tem s svedrom pridemo v zobno pulpo. To seveda naredimo v lokalni anesteziji, tako da je strah pred bolečino odveč.
S posebnimi ročnimi inštrumenti (iglice in rimerji) in najmodernejšimi metodami strojnega širjenja koreninskih kanalov odstranimo vneto tkivo iz zoba. Koreninske kanale pa napolnimo s posebnim termoplastičnim materialom in s tem preprečimo bakterijam vdor v zob in kost. Tak zob je pripravljen, da ga lahko ponovno dogradimo in na njem izdelamo inlay ali prevleko.
Zobje imajo zelo zanimiv, včasih presenetljivo kompleksen, notranji svet. Večino zob pozdravimo v naši ordinaciji. Pri zahtevnejših posegih, posebej ko je pri zdravljenju potrebna uporaba mikroskopa, sodelujemo s priznanima slovenskima strokovnjakoma, specialistoma endodontoma dr. Igorjem Potočnikom, dr.dent.med. (Endodontija in endodontska mikrokirurgija) in dr. Tomijem Samcem, dr.dent.med. (Enododont)
Primerjava uspešnosti enododontskega zdravljenja zob in implantatov je večkrat nehvaležna.
V naši ordinaciji se trudimo ohraniti naraven zob. To je utemeljeno takrat, kadar predvidimo, da nam je ostalo dovolj zoba, da ga bomo lahko kasneje dogradili in ga uporabili za normalno funkcioniranje. Tak zob je vredno zdraviti.
V kolikor pa je zob bodisi preobsežno poškodovan ali se ob njemu ponavljajo vnetja, menimo, da je verjetnost, da ga bomo ponovno usposobili, premajhna. Tak zob izpulimo in ga nadomestimo z implantatom, ki nam vliva večje zaupanje. Več o implantatih si preberite tukaj.