STORITVE / KLASIČNA REKONSTRUKCIJA
Restavrativno ali konzervativno zobozdravstvo se ukvarja z oskrbo zob, ki imajo zaradi zobne gnilobe (kariesa), mehanične poškodbe ali drugih kislinskih razlogov, poškodovano zobno krono. Pri tem gre običajno za manjše poškodbe, ki ne presegajo polovice zobne krone in ne segajo pod nivo dlesni. Namen klasične rekonstrukcije je nadomestitev nastale poškodbe z ustreznimi modernimi materiali, zaščito notranjosti zoba in povrnitev estetske ter žvečne zobne funkcije. Pri tem izdelujemo zalivke ali plombe s tkivom prijaznimi - biokompatibilnimi materiali, ki imajo dolgotrajno obstojnost v kemično, biološko in mehanično težkih razmerah, ki vladajo v človeških ustih.
Gre za infekcijsko patologijo, ki jo povzročajo bakterije, ki normalno živijo v naši ustni flori. Problem nastane, ko ostanke hrane in lastnih tkiv (zobne obloge) neredno in nepravilno čistimo. Če jih ne odstranjujemo vsak dan s ščetkanjem, nitkanjem in ustno vodico, bakterijam dovolimo, da se organizirajo in s kislinami, ki nastanejo kot produkt predelave zobnih oblog, počasi in vztrajno raztapljajo sklenino in dentin. Pri tem lahko nastanejo obsežne dobesedno votline v strukturi zoba. Bakterije lahko ukrotimo samo z redno in dosledno ustno higieno. Boljše preventiva kot kurativa.
Kako pravilno čistimo zobe, si preberite na naši podstrani Terapija obzobnih tkiv.
Naloga zobozdravnika je odstraniti okuženo tkivo in obnoviti manjkajoči del z materiali, ki so namenjeni ohranjanju estetike in funkcionalnosti zoba. Najprej odstranimo poškodovani del zoba in morebitne ostanke stare zalivke. Cilj je, da pridemo do popolnoma zdravega, čvrstega dela zoba, na katerem lahko izdelamo novo, ustrezno rekonstrukcijo. Pri tem stremimo, da ohranimo čim več zdrave zobovine. Moderni materiali za zobno rekonstrukcijo nam zaradi svojih lastnosti, predvsem lepljivosti, omogočajo minimalne posege.
Naša ordinacija je že več kot 20 let 100% brez amalgama in živega srebra. Razen seveda, kadar greza odstranjevanje starih amalgamskih zalivk, ki jih odstranjujemo po varnem protokolu:
uporabljamo karbidne svedre, tako da je sproščanje živosrebrnih hlapov čim manjše,
izdatno hlajenje z vodo,
štiriročno delo s takojšnjim aspiriranjem z živim srebrom okužene vode in hlapov,
uporaba zaščitnih mask,
izdatno prezračevanje prostorov in uporaba naprave za filtriranje zraka,
pacientu priporočamo uporabo alg (Chlorella, Spirulina) nekaj dni pred in nekaj tednov po
odstranitvi amalgama; znano je namreč, da klorofil v algah nase veže težke kovine,
ostanke amalgama varno shranimo in redno oddajamo pooblaščenemu podjetju za skladiščenje in uničevanje amalgama.
V naši ordinaciji tako srebrne amalgamske zalivke že vrsto let nadomeščamo z ustreznejšimi belimikompozitnimi ali glasionomernimi materiali. Pred uporabo teh materialov moramo površino zobapreparirati in uporabiti ustrezen postopek, da se lahko oprimejo površine.
V kolikor pacient želi amalgamsko zalivko, ga poskušamo poučiti o nevarnostih živega srebra in drugihmožnostih, ki so v vseh smislih boljša izbira. Če pacient vztraja pri amalgamu, uporabimo ugovor vesti in ga napotimo v drugo ordinacijo.
Prednosti belih kompozitnih zalivk:
skoraj popolna odsotnost toksičnosti in hipersenzibilnosti do njihovih sestavin,
sposobnost lepljenja na zob in biomehanske obnovitve manjkajočega dela zoba,
po potrebi jih je mogoče popraviti, brez zamenjave celotne zalivke,
zahtevajo minimalno debelino in s tem možnost minimalno invazivnih posegov,
so estetske in dolgotrajne.
Slaba lastnost belih zalivk oz. kompozitnega materiala je v tem, da se pri strjevanju rahlo krčijo. Pri tem nastane drobna vrzel, ki je lahko vzrok za nastanek kariesa na obrobju zalivke v zelo kratkem času. Poleg tega potrebuje kompozit popolnoma suho (brez sline in krvi) površino zoba, da bi se ustrezno vezal na zob.
Te pomanjkljivosti kažejo na nezmožnost izdelave velikih kompozitnih rekonstrukcij, ki zajemajo več kot polovico zoba in sežejo pod nivo dlesni. Tudi za take primere imamo rešitev! S postopkom digitalnega zobozdravstva izdelamo ustrezne keramične inlaye. Več o tem si preberite na naši podstrani DIGITALNO ZOBOZDRAVSTVO.