STORITVE / PROTETIKA

Protetika

Kadar želimo sanirati pretirano poškodovan zob, ki ga s klasično rekonstrukcijo ne moremo zadovoljivo nadomestiti, govorimo o protetiki. Za izdelavo protetičnih nadomestkov sodelujemo z zobotehničnim laboratorijem Luke Gorenca. Skupno izdelujemo najrazličnejše vrste snemnih, fiksnih in seveda kombiniranih snemno-fiksnih rešitev (proteze, mostički, konusne konstrukcije …).

Vse kar morate vedeti o protetiki

Protetika je nadomestitev manjkajočega dela zoba, celotnega zoba ali več manjkajočih zob s protetičnim nadomestkom:

  • Fiksna protetika:

    • Nadomestitev manjkajočega dela zoba: inlay, onlay, prevleka (več si preberite na podstrani DIGITALNO ZOBOZDRAVSTVO<<)

    • Nadomestitev enega ali več manjkajočih zob, pri čemer uporabimo lastne zobe za nosilce: mostiček

  • Snemna protetika:

    • Nadomestitev obsežnejšega dela neozobljene čeljusti: delna ali totalna proteza

Velikokrat so protetični nadomestki kombinirani: fiksni mostički ali prevleke in na njih vezani snemni deli kot različne proteze. Protetika nam torej omogoči, da obstoječe zobe uporabimo, da nosijo tudi nadomestke tistih zob, ki smo jih iz različnih razlogov izgubili.

V preteklosti so za protetiko uporabljali kovino in na kovino dodali estetske luske iz akrilatnih plastičnih materialov ali keramike. Z izjemo zlatih zlitin večina takih kovin ni bila popolnoma tkivom prijazna (biokompatibilna).
V naši ordinaciji stremimo k zobozdravstvu brez kovine. Zato kovinsko - akrilatnih zob že vrsto let ne delamo več, v zadnjem obdobju pa tudi kovinsko – keramične tehnike nadomeščamo s cirkonijevimi prevlekami in mostički. Gre za polno keramično, tkivom prijazno in visoko estetsko tehnologijo.

Pri snemnih protetičnih nadomestkih (protezah) je material, ki ga uporabljamo, napredna umetna masa (akrilat), ki je odporna na grizne sile in kemična delovanja hrane in sline ter ustrezno estetsko imitira naraven zob.

Kadar kombiniramo fiksno in snemno protetiko, se trudimo uporabiti tako tehnologijo, da se ne vidijo kovinske zapone snemnih protez. Govorimo o nevidnem prehodu med fiksnim in snemnim delom protetičnega nadomestka. Prevleke na lastnih zobeh morajo namreč biti tako izdelane, da se proteza zatakne na izrastek ali etečmen in pri tem estetsko posnema normalen potek zdravega, strnjenega zobnega loka.

Kdorkoli je kadarkoli izdeloval protetični izdelek, se zagotovo spomni tistega groznega, dušečega občutka, ko je zobozdravnik pri njem jemal odtis zob po klasičnih metodah, z odtisnimi materiali. V naši ordinaciji praktično ne uporabljamo več zastarelih odtisnih materialov. Le te so nadomestili moderni digitalni odtisi, ki so pacientu bistveno prijaznejši in tudi bolj natančni.

Fiksna protetika je veliko prijaznejša oblika protetičnega nadomeščanja zob, ker nam zob ni potrebno snemati. Poleg tega je občutek grizenja precej podoben naravnim zobem, saj se grizne sile preko preostalih korenin prenašajo na zobno čeljust.
Pri snemni protetiki pa imamo občutek grizenja na površino dlesni, zato so grizne sile bistveno manjše.

Bistven pogoj za izdelavo fiksne protetične rešitve je, da imamo v ustih dovolj relativno zdravih zob nosilcev, ki so sposobni nositi nadomestke manjkajočih zob. Govorimo o bolj ali manj obsežnih mostičkih. Na zobe nosilce, ki jih predhodno obrusimo, enostavno zacementiramo protetični nadomestek.

Kadar pa nimamo dovolj zob nosilcev ali so le ti vprašljive moči, takrat smo primorani izdelati snemljive proteze. Če imamo v ustih še nekaj lastnih zob, govorimo o delni protezi. Če pa lastnih zob nimamo, pa naredimo totalno protezo.

Velika revolucija in upanje za brezzobe paciente predstavljajo implantati, zato vas vabimo, da si ogledate vse možnosti reševanja takšnih primerov z željo, da bi čim bolje posnemali grizenje in delovanje naravnih zob: IMPLANTATI<<

Najpogosteje pa obsežne brezzobe dele čeljusti nadomeščamo s kombinacijo mostičkov, prevlek, na katere vežemo snemljivi del ali protezo.

Kdorkoli je kadarkoli izdeloval protetični izdelek, se zagotovo spomni tistega groznega, dušečega občutka, ko je zobozdravnik pri njem jemal odtis zob po klasičnih metodah, z odtisnimi materiali. V naši ordinaciji praktično ne uporabljamo več zastarelih odtisnih materialov. Le te so nadomestili moderni digitalni odtisi, ki so pacientu bistveno prijaznejši in tudi bolj natančni.

Zdravstvena blagajna v Sloveniji krije samo najosnovnejše protetične rešitve, tako glede materialov kot glede funkcije. Edini namen takih protetičnih nadomestkov je najenostavnejša, najhitrejša in najcenejša rešitev brezzobosti.

Če boste želeli izbrati kakovostnejši material (kovinska keramika ali polna keramika) ali funkcionalno in estetsko naprednejšo rešitev, boste za njo morali doplačati oz. plačati v celoti sami. Protetičnih nadomestkov, kombiniranih z implantati, zdravstvena blagajna ne krije.

Rezultati

01
Estetska nadomestitev
manjkajočih zob
02
Vzpostavitev normalne
grizne funkcije
03
Zmaga nad
brezzobostjo

Rezervacija termina

Naročite se na pregled. Prvo, uvodno srečanje je namenjeno pogovoru in svetovanju, zato je brez obveznosti in brezplačno.
Naročam se na:
Naročam se na*
Kateri dan v tednu vam najbolj ustreza:
Kateri del dneva vam bolj ustreza:
Število izbranih pacientov na dan 1. 5. 2023 je 1.405.

Čakalna doba za konzervativo je 90 dni (prvi pregled).

Čakalna doba za protetiko je 90 dni.

Pooblaščena oseba za vodenje čakalnega seznama je Valentina Simić.
Naročanje v naši ordinaciji je
možno:
osebno naročanje

telefonsko:
05 640 12 60 (ure naročanja so razvidne na podstrani Urnik)

elektronsko: ordinacija@markopozrl.si

po navadni pošti:
Kajuhova 34, 6310 Izola