STORITVE / ORALNA KIRURGIJA
Na žalost se včasih zgodi, da zoba zaradi vnetja ali preobsežne poškodovanosti ni mogoče rešiti. Takrat zob izpulimo oz. ekstrahiramo, saj je potencialno nevaren, ker predstavlja neposredno možnost vdora mikroorganizmov. Zato se ob njem lahko razvijejo obsežne okužbe. Občasno moramo izdreti tudi zdrave zobe. To se dogaja predvsem v obdobju menjalnega zobovja, ko se pri odraščajočih otrocih izkaže, da bodo imeli premalo prostora za stalne zobe. Takrat iz ortodontskih razlogov izpulimo najmanj uporabne zobe. To je del oralne kirurgije, ki ga opravljamo v splošni zobozdravstveni ordinaciji.
Kadar del zoba (zastala zobna korenina), neizrasli ali delno izrasli modrostni zob ni dosegljiv in je potreben kirurški pristop, posege izvajajo specialisti oralne kirurgije. Potrebna je namreč odgrnitev sluzničnega režnja, odstranitev dela čeljustne kosti, da bi do zoba sploh prišli. Po puljenju pa je potrebno večji kostni defekt dograditi in sluznico zašiti.
Puljenje zoba, tako mlečnega kot stalnega, je vedno čustven dogodek. Gre za mali oralnokirurški poseg, ki se izvaja v lokalni anesteziji. Za pacienta mora biti neboleč. Čutili boste sicer pritisk zobozdravnika, ki mora z določeno silo premikati zob, da bi ga izpulil s čim manjšo poškodbo okoliške kosti. Pri tem uporablja različne kirurške inštrumente in klešče za puljenje zob. Naj vas to ne prestraši, saj gre za sicer nekoliko neprijeten, a normalen poseg.
Puljenje zoba traja v najpreprostejših primerih nekaj minut, v zahtevnejših pa tudi kakšno uro.
Modrostni zobje so dobili to zanimivo ime, ker se v ustih pojavijo ob polnoletnosti, ko naj bi bil človek moder. Velikokrat pa se zgodi, da zobje za svoje izraščanje enostavno nimajo dovolj prostora. Zato le delno izrastejo ali v celoti ostanejo v kosti čeljusti. Ob njih se lahko razvijejo resna vnetja z močnimi bolečinami. Tudi, če so modrostniki zastali v kosti brez simptomov, lahko prihaja do drugačnih komplikacij, na primer cist. Zato je smiselno neizrasle modrostnike odstraniti.
V naši ordinaciji bomo ob rentgenskem posnetku ugotovili, če imate problematičen modrostni zob in vas bomo ustrezno napotili k specialistu oralne kirurgije.
Postopek odstranitve in celjenja rane po puljenju modrostnika je nekoliko neprijeten, vendar se v veliki večini primerov ugodno zaključi v nekaj tednih, brez resnejših komplikacij.
Po vsakem puljenju, preprostem ali zapletenem, je nujno, da je nastala ekstrakcijska rana, pokrita zmajhnim krvnim strdkom. Pomeni, da se je kri po puljenju zaustavila. Krvni strdek rano zaščiti inomogoči nastanek nove kosti.
V naslednjih dneh rano pustimo čim bolj pri miru, prehranjujemo se na drugi strani, ne splakujemoagresivno, ščetkamo le nepoškodovani del čeljusti in v primeru bolečin popijemo kakšen analgetik,vsekakor NE aspirina, ki lahko povzroča ponovno krvavitev.
Če ste prejeli recept za antibiotik, je treba zdravljenje nadaljevati tako dolgo, kot je predpisano, tudiče se zdi, da so znaki in simptomi okužbe izginili.Klinična slika naj bi se izboljševala z vsakim dnem in po največ treh dneh naj bi se oteklina in bolečina vrnili na minimalno raven.
Natančnejša navodila po puljenju zob lahko preberete in natisnete tukaj.